Yaşlı Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Yaşlı Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Yetişkin bireyler, anne babalarına uygun yaşlı bakıcısı seçimi konusunda kararsızlıklar yaşayabiliyor. Yaşlı Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?; Nitelikli bir yaşlı bakıcısı için çok sayıda bilgi ve beceri gereklidir. Yaşlı annemi, babamı emanet edeceğim yaşlı bakıcısı kim olmalı? çalışan yetişkin bireyler annelerini, babalarını veya yakınları için hayati önem taşıyan bu sorunun yanıtını sizler için şu bilgilerle paylaşabiliriz.

Yaşlı Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? ile ilgili siz ihtiyaç sahibi ailelere destek veren 27 yıllık yaşlı bakıcısı hizmeti veren kurumuz; yaşlı bakıcısı arıyorum diyorsanız size ışık tutacak bir kaç bilgi vermek isterim.

*Öncelikle yaşlı kişi veya kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda alacağınız yaşlı bakıcısı olacak yardımcıyı; gündüzlü yaşlı bakıcısı mı yoksa yatılı yaşlı bakıcısı mı hizmeti almak istiyorsunuz bunu baştan belirlemek çok önemli. Yatılı yaşlı bakıcısı arıyorum diyen aileler haftanın 6 günü hizmet alırlar, yatılı yardımcı elemanlar izin günü haftanın 1 günü (24 saat) olmak şartıyla gün belirlemesi yapılmalıdır.

*Yaşlı bakıcısı daha öncesinde yaşlı bakımı hizmeti vermiş çalışan bir eleman olmalıdır. Bakıcının yaşlı bakımı konusunda eğitimli, referanslı, deneyimli, güvenilir yaşlı bakıcısı olması şarttır ve işinin sorumluluğunun farkında olup; yaşlı bakımını meslek olarak görmesi önemlidir.

*Bakıcı yaşlı bireyleri seven, onlarla vakit geçirmekten hoşlanan, yaşlının uyku, yemek ve ilaç saatlerine özen gösteren, yakın – sıcak kanlı, sosyal, sevecen, enerjili dolu ve pozitif, prezantabl,sigara kullanmayan, kişisel temizliğine özen gösteren, samimi, dürüst, sabırlı ve dikkatli kişiler yaşlı bakımı sorumluluğu almalıdır. Yaşlı bakımına engel oluşturacak düzeyde, yaşlı bakıcısı elemanı ruhsal, bedensel ve işe devamsızlığıyla ilgili herhangi birhastalığı olmamalı (sağlık testi yaptırabilirsiniz, ücretini karşılayarak), yaşlının hem sözel hem de bedensel tepkilerini anlamalı, uygun yanıtlar verebilmeli ve uygulamalıdır.

Yaşlı Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

*Yaşlı bakıcılarının ayrıca, evin sorumluluğunu almaları da önemli bir konudur. Tecrübeli yaşlı bakıcısı; düzenli, temiz ve hijyene önem veren, yemek yapımı, günlük toparlama, evin havalandırılması; ilaç takibi, gerektiği durumlarda banyo ve tuvalet yardımı, saç, tırnak bakımı, yaşlının hayat rutinine ayak uyduran, kıyafetlerinin temizliği, giydirilip – çıkarılması gibi vs. konularda yaşlı bireylere destek verebilen güvenilir yaşlı bakıcısı olmalıdır.

*Ayrıca yatılı yaşlı bakıcısı arayan aileler eğer 3 ay veya 4 ay yazlık içinde yaşlı bakıcı ihtiyacı duyulursa; bu durumu bakıcı ile önceden karşılıklı görüşüp bilgilendirme yapmaları çok önemli bir ayrıntıdır. Kurumumuz yatılı hasta bakıcısı, yatılı hemşire, yatılı çocuk bakıcısı, yatılı bebek bakıcısı, yatılı ev işlerine yardımcı hizmeti de vermektedir.

Sizinle görüştüreceğimiz adayları oluştururken en önem verdiğimiz hususlar ise yaşlının başlangıç ve ortasında olduğu; Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, Demans hastalığı, felçli hasta, şeker hastası, yaşlıda kalça kırıklığı, kalp hastası, tansiyon hastası, görme engelli hastaya bakıcı, yatağa bağlı hastaya bakıcı, ayakta yaşlıya bakıcı gibi; sağlık durumuna cevap verecek yaşlı bakıcısı olmasına dikkat ediyoruz.

*İşveren ve bakıcı eleman öncesinde; belirlenen ortak kararları gün içerisinde yaşlı ile beraberken de sürdürebilmeli; sonrasında mutlaka yetişkin bireylerine günlük aktiviteleri hakkında bilgi vermelidir. Bakıcı; ihtiyaç bitimine kadar uzun süreli bakım verebilmeli çünkü sık bakıcı değişikliği yaşlının ruhsal ve duygusal gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Tecrübeli yaşlı bakıcısı ihtiyacınız konusunda uzman ekiplerimiz tarafından her zaman yardım ve destek için tecrübe, birikim, sorumluluk duygusuyla yanınızda olmaya devam etmektedir.

Bu zorlu süreçlerinizde ihtiyaç duyduğunuz her konuda iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir